[spoiler]

پلاگین

[/spoiler] آشنایی با کشور نروژ - زیر آسمان نروژ
X
تبلیغات
رایتل
یکشنبه 23 مرداد‌ماه سال 1390 @ 20:37

آشنایی با کشور نروژ


زیر آسمان نروژ:
"نروژ" (به انگلیسی Norway و به نروژی Norge) یک کشور کوهستانی و سردسیر در شمال اروپا و غرب شبه‌ جزیره اسکاندیناوی است.نروژ با مساحتی معادل 385,252 کیلومترمربع جمعیتی در حدود 4.9 میلیون نفر دارد که حاکی از تراکم بسیار اندک جمعیت در این کشور است.حدود 600 هزار نفر جمعیت نروژ در پایتخت این کشور در شهر"اسلو" Oslo زندگی می کنند.
تقریبا 70 % درصد خاک نروژ به دلیل سرمای شدید و همجواری با قطب شمال غیر قابل سکنی می باشد و هرچه از شمال به طرف جنوب نروژ پیش برویم از برودت هوا کاسته و به تراکم جمعیت افزوده می شود.بخشهای شمالی نروژ بخاطر نزدیکی به قطب شمال دارای آب و هوای به شدت سرد (نه ماه بارش برف و باران) هستند و جمعیت زیادی در آن مناطق زندگی نمی کنند.عمده تراکم جمعیت نروژ در بخش جنوبی این کشور که آب و هوای به مراتب معتدل تری دارد متمرکز می باشد.

جغرافیای نروژ
نروژ با کشور سوئد 1619 کیلومتر،با کشور فنلاند 727 کیلومتر و با کشور روسیه  196 کیلومتر مرز مشترک‌ دارد.طول‌ کل‌ مرزهای‌ این‌ کشور 2542 کیلومتر می‌ باشد.کشور نروژ بیش‌ از 19,312 کیلومتر خط‌ ساحلی‌ اقیانوسی‌ دارد.کشور نروژ از سه‌ طرف‌ به‌ دریا راه‌ دارد و بسیاری‌ از رودهایی‌ که‌ به دریای‌ شمالی‌ و دریای‌ بالتیک‌ می ریزند از این‌ کشور عبور می کنند.

موقعیت جغرافیایی کشور نروژ در نقشه اروپا

هیچ‌ کشوری‌ به‌ اندازة‌ نروژ در سواحل‌ خود بریدگی های‌ کوچک‌ و بزرگ‌ ندارد.این‌ بریدگی ها که‌ متعلق‌ به‌ دوران‌ یخچالی‌ است‌،"فیوردFjord " می‌گویند.نروژ از مهمترین‌ کشورهایی‌ است‌ که‌ سواحل‌ دندانه‌دار دارد.این‌ فرو رفتگی ها و پیشرفت های‌ صخره‌ها در آب‌ دنباله سرزمین‌ اصلی‌ نروژ محسوب‌ می شوند.

نروژ دارای جزیره‌های فراوانی نیز می‌باشد که با جنگل‌های انبوه از درخت پوشیده شده است.در شمال‌ نروژ جزایر متعددی‌ وجود دارد که‌ مهمترین‌ آنها عبارتند از:"لوپهاوت‌"،"رینگ‌واسوی‌" و "سنجا".در شمال‌ غربی‌ نیز مجمع‌الجزایر "لوفتون‌" (لوفون‌) شامل‌ 12 جزیرة‌ بزرگ‌ و 35 جزیره کوچک‌، جزیره‌ "ویکنا"،جزیرة‌ "هیترا" و "فوریا"   واقع‌ شده‌اند.
کشور نروژ
به‌ علت‌ داشتن‌ خلیج های‌ فراوان‌ به‌ "کشور هزار خلیج‌" نیز شهرت دارد.از مهمترین‌ این خلیج ها می‌توان‌ به‌ خلیج های "تانا"،"لاکسه"،‌"پورسانگر"،"وستافیورد" در نواحی‌ شمال‌ و شمال‌ غربی‌ و خلیج های "فیوردین‌"، "بوکن‌"، "اوسلو" و "هاردانگر" در نواحی‌ غربی‌ و جنوبی‌ نروژ اشاره‌ نمود.
در این‌ کشور دریاچه‌های‌ متعددی‌ نیز وجود دارند که‌ مربوط‌ به‌ دوران‌ یخچالی‌ هستند.بزرگترین‌ دریاچه‌ نروژ با مساحت‌ 368 کیلومتر مربع "جدست دالس‌ برن‌" نام‌ دارد.مهمترین‌ یخچال‌ طبیعی‌ نروژ نیز "جست‌ - دالسبرن" نامیده می شود که‌ مساحت‌ آن‌ 486 کیلومترمربع‌ است‌.
بنادر نروژ که‌ عمدة‌ در سواحل‌ اقیانوس‌ اطلس‌، دریای‌ شمال‌ و تنگه‌ اسکاژراک‌ قرار دارند مراکز ایالات‌ نروژ نیز هستند.مهمترین‌ این‌ بنادر عبارتند از: "بودو"، "نامسوس‌"، "تروندهایم"، "هرمانس‌ ورک‌"، "برگن‌"، "اگرسوند"، "آردا"، "گولن"، "اوسلو"، "درامن‌"، "هورتن‌"، "فردریک‌ اشتاد"، "توسن‌ برگ‌"، "لارویک‌"، "آرندال‌"، "کریستین‌ سوند"،" ریزور"، "لانگه‌ سوند"، "موس‌" و "کراگرو".
مهمترین رشته‌کوه این کشور،رشته کوههای اسکاندیناوی است که دره‌های زیبا و عمیق آن یکی از پرطرفدارترین جاذبه‌های گردشگری نروژ می‌باشد.نروژ، کشوری‌ کوهستانی‌ است‌ و قسمت‌ عمده‌ای‌ از اراضی‌ نروژ حتی‌ در منطقه‌ کوهستانی پوشیده‌ از جنگل‌ است‌.چوب‌ این‌ جنگلها منبع‌ درآمد خوبی‌ برای‌ کشور نروژ به‌ شمار می‌آید.

آب و هوای نروژ

با توجه به نزدیکی این‌ کشور به قطب‌ شمال‌ انتظار می‌رود بدلیل سرمای‌ قطب‌ آب‌ و هوای‌ سرد و منجمد کننده‌ داشته‌ باشد ولی‌ تحت‌ تأثیر جریان‌ آب‌ گرم‌ گلف‌استریم‌ و بادهای‌ مرطوب‌ غربی‌ که‌ از اقیانوس‌ اطلس‌ به‌ داخل‌ کشور می‌وزند،نروژ آب‌ و هوای‌ قابل‌ تحملّی‌ دارد.البته قسمتهای‌ شمالی‌ کشور دارای‌ سرمای‌ زیاد و قسمتهای‌ مرکزی‌ و جنوبی‌ دارای‌ آب‌ و هوای‌ نسبتاً معتدل‌ با فصل سرمای طولانی است‌.تغییرات دما در این کشور در فصل سرما از 15- تا 2+ متغییر است.

نگاهی به تاریخ نروژ

نروژ از قدیمی ترین حکومت های پادشاهی اروپا محسوب می شود که هنوز هم به قوت خود باقی است .اولین حکومت پادشاهی به سال 994 میلادی و ورود وایکینگ ها به منطقه ی فعلی نروژ بر می گردد که یک وایکینگ به نام "اولاف تریکوانسون" با پذیرفتن آیین مسیحیت خود را پادشاه نامید .در سال 1397 میلادی نروژ و دانمارک یک اتحادیه را تشکیل دادند که چهار قرن پایدار ماند.در سال 1814 میلادی،سوئد به‌ پاس‌ خدماتی‌ که‌ سوئد در برانداختن‌ "ناپلئون‌ بناپارت‌"-امپراتور فرانسه‌-کرده‌ بود،پیشنهاد ادغام نروژ را در خاک خود کرد ولی با مقاومت نروژ مواجه شد.سپس سوئد با یک حمله ی برق آسا نروژ را اشغال نمود و برخلاف‌ میل‌ قلبی‌ مردم‌ نروژ،این‌ کشور ضمیمه سوئد شد و همراه‌ با نروژ،ایسلند نیز که‌ متعلق‌ به‌ نروژ بود به‌ سوئد تعلق‌ گرفت‌ اما سوئد پذیرفت که نروژ کماکان قانون اساسی خود را حفظ کند.ببه‌ طور کلی‌ باید گفت‌ که‌ سرزمین‌ نروژ از سال‌ 1381 تا 28 مارس‌ 1814 میلادی‌ ضمیمه دانمارک‌ و از آن پس تا سال‌ 1905 میلادی‌ ضمیمه سوئد بود.با رشد احساسات میهن پرستی در قرن 19 میلادی و با برگزاری یک همه پرسی در سال 1905 میلادی،سرانجام نروژ از سوئد جدا شد و کشور مستقل نروژ کنونی شکل یافت.

نروژ در جنگهای جهانی

در سال 1914 میلادی و با شروع جنگ جهانی اول ،نروژ بی طرفی خود را در جنگ اعلام کرد ولی با این همه این جنگ خسارات سنگینی به صنعت کشتیرانی نروژ وارد کرد.در آغاز جنگ جهانی دوم در سال 1939 میلادی،نروژ باز هم بی طرفی خود را در جنگ اعلام کرد ولی با این حال با حمله ی آلمان نازی مواجه گشت و برای 5 سال بین سال های 1940 تا 1945 میلادی در اشغال آلمان نازی باقی ماند .در سال 1949 میلادی،نروژ بی طرفی خود را ترک گفت و به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی( ناتو )پیوست.

پادشاه و دولت نروژ

پادشاه فعلی نروژ "هارالد پنجم" در 17 ژانویه سال 1991 میلادی پس از مرگ پدرش به قدرت رسید.پس از به حکومت رسیدن هارالد پنجم، او پسرش شاهزاده "هاکُن مگنوس" ( متولد 20 جولای 1973میلادی) را وارث و جانشین خود اعلام کرد.در 17 اکتبر سال 2005 میلادی نیز "ینس استولتنبرگ" به سمت نخست وزیر نروژ برگزیده شد.

ینس استولتنبرگ(نخست وزیر نروژ)                   هارالد پنجم(پادشاه نروژ)

پارلمان یا مجلس ملی نروژ

ساختمان پارلمانی نروژ که به زبان نروژی Stortinget (به انگلیسی: Great thing) نام دارد در مرکز شهر اسلو واقع شده است.در پارلمان ملی نروژ، 169 کرسی پارلمانی وجود دارد که انتخابات سراسری برای انتخاب اعضای آن هر چهار سال یک بار برگزار می شود.مجلس نروژ یک نخست وزیر اصلی یا President و پنج عضو جانشین یا Vice President دارد.

مجلس ملی نروژ در سال 1814 میلادی تاسیس شده است و در حال حاضر هفت حزب اصلی اداره کننده این مجلس هستند: حزب کار یا Labour Party با 64 نماینده،حزب پیشرفت یا Progress Party با 41 عضو،حزب محافظه کار یا Conservative Party با 30 نماینده،حزب چپ سوسیالیست یا Socialist Left Party با 11 نماینده،حزب مرکزی یا Centre Party با 11 نماینده،حزب دموکرات مسیحی یا Christian Democratic با 10 عضو و در نهایت حزب لیبرال مردم یا Liberal Party با 2 نماینده.در شکل زیر،پراکندگی احزاب هفتگانه مجلس نروژ از سال 2005 میلادی به بعد را به وضوح مشاهده می کنید.


ساختار مجلس ملی نروژ Stortinget و احزاب هفتگانه آن


پرچم ملی نروژ

پرچم‌ کشور نروژ همانند سایر کشورهای‌ اسکاندیناوی‌ به‌ صورت‌ صلیب‌ است‌. از سال‌ 1381 میلادی تا 1814 میلادی،نروژی ها از پرچم‌ دانمارک‌ استفاده‌ می‌کردند که‌ صلیبی‌ سفید بر زمینه‌ای‌ قرمز داشت‌.با استقلال‌ نروژ در سال‌ 1905میلادی،نروژی ها بر پرچم‌ خود یک‌ صلیب‌ آبی‌ رنگ‌ نیز افزودند تا هم‌ حاکمیت‌ خویش‌ را نشان‌ دهند و هم‌ پرچم شان از پرچم‌ دانمارک‌ متمایز گردد.

پرچم ملی چهار کشور سوئد،دانمارک،نروژ و فنلاند

شهرها و استانهای نروژ

پس از اسلو Oslo بعنوان پایتخت نروژ، از مهمترین شهرهای نروژ می توان به شهرهای "برگن" Bergen ،"تروندهایم" Trondheim و "استاوانگر" Stavanger  اشاره کرد.

موقعیت های جغرافیایی شهرهای مهم نروژ

نروژ شامل 19 استان و 448 شهرستان می‌باشد.بخشداری هر شهرستان در زبان نروژی "کمدن" نام دارد که موظف به اجرای قوانین و سروسامان دادن به زندگی مردم هستند.نام 19 استان یا ایالت نروژ بدین شرح است:


نژاد و مذهب در نروژ

وایکینگ‌ها مهمترین اقوامی بودند که در نروژ سکنی داشتند.پیشینه مردم نروژ از نژاد اسکاندیناوی و از تبار وایکینگ‌ها و از شاخه ژرمن‌ها(آلمانها) هستند. نژاد 95 % مردم این کشور نروژی است و 3 % هم سوئدی و دانمارکی هستند.دین 86 % از مردم نروژ،پروتستان لوتری ،3 % کاتولیک و پروتستان و 1 % مسلمان و 10 % باقیمانده نیز تعلق دینی مشخصی ندارند.

به تازگی و با مهاجرت مسلمانان به نروژ طی سالهای اخیر،اشاعه دین اسلام در نروژ افزایش یافته بطوریکه در شهر اسلو-پایتخت این کشور-مکان‌های عبادتی برای نمازگزاران مسلمان ساخته شده است.

زبان در نروژ

زبان نروژی دارای دو نوع زبان نوشتاری مختلف است که بوکمل Bokmål و نی نورسک Nynorsk نامیده می شود.زبان بوکمل تقریبا در 80 تا 90 درصد خاک نروژ استفاده می شود.محدوده و قلمرو این دو زبان را می توانید در شکل زیر مشاهده کنید.در شهر اسلو مردم از زبان نروژی(بوکمل) استفاده می کنند.تفاوت بین این دو نوع زبان نوشتاری زیاد نیست و بسیاری از کلمات بهم شبیه هستند.مثلا در بوکمل، کلمه ی "من"، Jeg نوشته می شود ولی در زبان نوشتاری نی نورسک، Eg نوشته می شود و یا کلمه ی "نیست" در بوکمل Ikke نوشته می شود ولی در زبان نی نورسک Ikkje نوشته می شود.همچنین در نروژ زبان های سامی و فنلاندی نیز رایج است( زبان رسمی 7 ایالت نروژ زبان سامی است).زبان نروژی شباهت های زیادی با زبان سوئدی و دانمارکی دارد.زبان انگلیسی در سطح مدارس ابتدایی نروژ تدریس می شود و عمده مردم نروژ زبان انگلیسی را در سطح بسیار عالی Fluent صحبت می کنند و می فهمند.


اقتصاد نروژ

کشف نفت و گاز از سواحل جنوبی نروژ واقع در دریای شمال در اواخر دهه ی 60 میلادی،اقتصاد نروژ را به یکباره متحول کرد و امروزه نروژ یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان محسوب می‌شود چرا که یکی از بهترین و مرغوب‌ترین چاه‌های نفت دنیا را دارا می‌باشد که عده زیادی در پالایشگاه‌های نفت آن مشغول به کار هستند.نروژ بعنوان سومین کشور صادرکننده گاز و پنجمین صادرکننده نفت خام در دنیا،روزانه 3 میلیون بشکه نفت خام صادر می کند ولی با اینحال نروژ در سازمان جهانی اوپک عضویت ندارد.صادرات نفتی نروژ 45 % حجم کل صادرات این کشور را تشکیل می دهد.از دیگر صادرات نروژ می توان به گوشت گاو ،شیر و سایر فراورده های دامی اشاره کرد.
کشاورزی در این کشور از رونق بسیار بالایی برخوردار است و تقریبا 94 درصد خاک این کشور قابل کشت است.همچنین به دلیل اینکه نروژ را دو دریای شمال و دریای نروژ احاطه کرده،بسیاری از مردم نیز به ماهیگیری می‌پردازند و یکی از چرخه‌های اقتصاد این کشور را آبزیان دریایی تشکیل می‌دهد.سه نوع ماهی در آبهای نروژ یافت می‌شود که در هیچ‌ جای دنیا نیست و مردم نروژ با این سه نوع ماهی، غذاهای لذیذ تهیه می‌کنند و در مهمانی‌های رسمی بر سر میز قرار می‌دهند.عمده غذای مردم نروژ را آبزیان تشکیل می‌دهد و با انواع جلبک‌ها و سبز‌ه‌های دریایی،کوکو و خورشت درست می‌کنند.

پول رایج نروژ

واحد پول نروژ،کرون نروژی NOK با واحد جزء " اوره " نام دارد که هر صد اوره معادل یک کرون است.


در همه پرسی هایی که در سال 1972 و 1994 میلادی برگزار شد نروژ با پیوستن به کشورهای عضو  اتحادیه اروپا EU مخالفت کرد و همچنین واحد پول خود ( کرون) را به یورو تغییر نداد.نروژ در جمع کشورهای عضو شنگن قرار دارد.


مستعمرات کشور نروژ در نقاط مختلف دنیا

1-اسوالبارد( Svalbard )
: این مجموعه جزیره در شمالی ترین نقطه ی اروپا بین قطب شمال،دریای بارنت و گرینلند و دریای نروژ و واقع در شمال نروژ قرار دارد.پایتخت این جزایر شهر "لانگیرباین" Longyearbyen می باشد و مساحت جزایر اسوالبارد 38 هزار و 555 کیلومتر مربع و جمعیت آن نزدیک به 3 هزار نفر است.اسوالبارد بزرگترین مستعمره ی نروژ محسوب می شود.


2-جزیره ی بووت ( Bouvet Island ): تمام این جزیره یخی است و کسی در آن زندگی نمی کند.مساحت این جزیره 35 کیلومتر مربع است و در جنوب آفریقا و در جنوب اقیانوس اطلس جنوبی در جنوب غرب دماغه ی "امید نیک" در نزدیکی قطب جنوب قرار دارد.نکته ی جالب در مورد جزیره بووت،منزوی بودن مطلق این جزیره است که منزوی ترین مکان در دنیا شناخته می شود.نزدیک ترین سرزمین با این جزیره 1408 کیلومتر فاصله دارد که نام آن جزیره ی "تامسون" می باشد که البته این جزیره بر اثر فوران آتشفشان در بین سالهای 1895 تا 1896 میلادی ویران شد.
3-جزیره ی یان ماین ( Jan Mayen ) : واقع است در بین دریای نروژ و دریای گرینلند ، شرق گرینلند و در نزدیکی قطب شمال ، 231.74 کیلومتر مربع وسعت و خالی از جمعیت.تنها تجهیزات واقع در این جزیره یک ایستگاه هواشناسی و یک ایستگاه رادیویی است .

ورزش در نروژ

کوه‌های" گلیتریند "و " گالدهوپی‌گین"مکان‌هایی برای اسکی و کوهنوردی می‌باشد و همه ساله عده زیادی از کشورهای اروپایی برای اسکی و قله‌نوردی به آنجا سفر می‌کنند.رود "گلوما" به طول 611 کیلومتر و دریاچه "میوسا" با مساحت 638 کیلومتر مربع، بهترین مکان برای قایق‌سواری و کانو (قایق‌های یک نفره کشیده و باریک و نوک‌تیز) است.بسیاری از ورزشکاران این رشته برای اجرای مسابقات قایق‌سواری از سراسر اروپا به آنجا سفر می‌کنند.جزیره "هینویا" نیز یکی دیگر از مکان‌های جذاب طبیعی می‌باشد که تابستان‌ها می‌تواند جایگاه خوبی برای گردشگران باشد. نکته گفتنی دیگر در مورد این کشور این است که ورزش‌های آبی و همچنین ورزش‌های زمستانی از جمله اسکی و پاتیناژ با توجه به جغرافیای نروژ از طرفداران زیادی برخوردار است.درسالهای اخیر،تیم ملی فوتبال نروژ دوبار در جام‌ جهانی فوتبال سالهای 1994 و 1998 میلادی حضور داشته است.


منابع:
دانشنامه آزاد ویکی پدیا
/سایت سفارت ایران در نروژ


تهیه،تنظیم و نگارش: علی مهدی پور

*درصورتی که قصد لینک این صفحه را دارید،از نوار تولبار بالای صفحه به کل مطلب لینک کنید.لطفا مطالب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ کپی رایت در ایران کمک کنیم.

نظرات (46)
زهرا ||
دوشنبه 21 شهریور‌ماه سال 1390 ساعت 18:06
بابا تو دیگه کی هستی؟
تو واقعا فوق العاده ای
وبلاگ جدید برای کشور نروژ!
بهت تبریک میگم
امیدوارم همواره موفق باشی
امتیاز: 92 9
آیدا ||
پنج‌شنبه 24 آذر‌ماه سال 1390 ساعت 09:22
واقعا آب و هوای سوئد اینقدر سرده؟؟یعنی غیر قابل تحمله؟؟یا میشه باهاش کنار اومد؟؟
امتیاز: 30 14
پاسخ:
دوست من
البته این مطلب در مورد نروژ بود و پرسش شما در مورد سوئد بود.
آب و هوای نروژ و سوئد سرد هست ولی قابل تحمل حتما هست که میلیونها نفر هنوز در اینجا به زندگی عادی خودشان ادامه می دهند :)
Ali ||
سه‌شنبه 18 بهمن‌ماه سال 1390 ساعت 11:25
مساحت نروژ در ویکیپدیا ۳۲۳٬۰۸۲ کیلومتر مربع ذکر شده
( رتبه 67 از نظر وسعت )
امتیاز: 11 18
پاسخ:
خیر دوست من.برای اطمینان به مطلب زیر مراجعه کنید
http://en.wikipedia.org/wiki/Norway
مساحتی که شما اشاره کردید مربوط به مساحت سرزمین اصلی نروژ یا همان Mainland نروژ است که 323758 کیلومتر است و اگر به آن مساحت دو جزیره Svalbard و Jan Mayen که متلعق به کشور نروژ هستند را اضافه کنید می شود 385252 کیلومتر مربع.در تمامی متون و مراجع رسمی مساحت خاک نروژ همین عدد ذکر می شود.
خیرالله خیرخواه ||
دوشنبه 1 خرداد‌ماه سال 1391 ساعت 15:11
تشکر از معلومات زیبای تان و صفحه قشنگ و پرخواننده تان امیدوارم که معلومات بیشتر اضافه نماید.
امتیاز: 24 6
پاسخ:
سپاس فراوان از توجه شما
حمید خ ||
جمعه 17 آذر‌ماه سال 1391 ساعت 01:19
با تشکر از مطلب کامل و زیبای شما.
انشالا روزی برسد که بنده هم زیر آسمان نروژ باشم
امتیاز: 40 7
وحید ||
یکشنبه 18 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 12:30
جناب آقای مهدی پور
از اطلاع رسانی وگذاشتن وقت جهت تنظیم وقراردادن اطلاعات فوق واقعا" سپاس گذارم .همیشه موفق باشید.
امتیاز: 16 3
پاسخ:
درود وحید جان
سپاسگزارم ازت که توجه داری.پیروز باشی
mahdi ||
چهارشنبه 22 آبان‌ماه سال 1392 ساعت 14:40
با سلام به مدیر فهیم وبلاگ زیر اسمان نروژ. واقعا بهترین منبع فارسی در مورد نروژ وبلاگ شما است. من یک سوال از شما داشتم عمه ی من حدود 25 سال است که در نروژ زندگی میکند و در حال حاظر یک شهروند نروژی به حساب می اید می خواستم بدانم که او ایا می تواند من را به نروژ بیاورد و من در ان جا یک شهروند بشوم ایا می شود
امتیاز: 12 5
پاسخ:
درود دوست من و سپاس از مهرت
گرفتن دعوتنامه برای بازدید توریستی از اقوام امکان پذیر است اما اینکه بتوانید به همین خاطر اقامت بگیرید و شهروند بشوید خیر.
yasin ||
پنج‌شنبه 23 آبان‌ماه سال 1392 ساعت 13:08
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت مدیر وبلاگ. من میخواهم در رابطه با موضوع قد متوسط نروژی ها اطلاعاتی کسب کنم لطفا یک پستی را در وبلاگ در این مورد بگزارید و بگویید که قد ایرانی ها در مقایسه با قد نروژی ها چقدر فاصله دارد . و یک ایرانی(مرد) که به نروژ می رود حداقل چقر باید طول قدش باشد تا در نروژ مانند دیگر نروژی های(مرد) به مشکل اجتماعی بر نخورد. چون من در فیلم های نروژی دیده ام که (زنان) نروژی قدشان به مراتب بلند تر از قد متوسط (مردان) ایرانی است لطفا اگر میشود جواب سوال های مرا در یک پست در وبلاگ قرار دهید و اگر هم نمیشود در همین جا به سوال هایم پاسخ دهید.دست شما درد نکند.yasin
امتیاز: 4 12
پاسخ:
درود دوست عزیز
شما می توانید در سایت اداره آمار نروژ این اطلاعات را بیابید
www.ssb.no
mahdi ||
پنج‌شنبه 23 آبان‌ماه سال 1392 ساعت 18:49
با سلام و یک خسته نباشید به مدیر محترم وبلاگ. همین چند دقیقه ی پیش داشتم وبلاگ دیگر شما را(زیر اسمان سوئد) را نگاه میکردم و دیدم که پست ها و مطالب وبلاگ سوئدی از مطالب و پست های وبلاگ نروژی بیشتر است اگر میشود به وبلاگ نروژی بیشتر اهمیت بدهید من تمام مطالب وبلاگ زیر اسمان نروژ را خوانده ام لطفا مطالب بیشری درباره ی نروژ قرار دهیدباز هم ممنون.مهدی.
امتیاز: 4 5
پاسخ:
درود مهدی جان
چشم.حتما
yasin ||
جمعه 24 آبان‌ماه سال 1392 ساعت 08:46
با عرض سلام خدمت مدیر وبلاگ. من یک سوال از شما داشتم من میخواهم بدانم که مردم نروژ پوستشان چه رنگی است یعنی این که پوستشان سفید است یا ان را برنزه میکنند و یک ایرانی که میخواهد به نروژ برود بهتر است که پوستش سفید بماند یا ان که ان را برنزه بکند وبعد به نروژ برود.(وبلاگ شما بهترین است)یاسین.(اگر نمی توانید جواب من را بدهید لطفا جوابش را به ایمیلم بفرستید اگر امکان دارد
امتیاز: 3 14
پاسخ:
درود دوست من
نروژی ها از نظر نژادی سفیدپوست محسوب می شوند
mahdi ||
شنبه 25 آبان‌ماه سال 1392 ساعت 10:53
با سلام به مدیر وبلاگ. میشود چند سایت نروژی که در ان فیلم های نروژی به صورت انلاین پخش میشود مانند(یوتوب) را معرفی کنید اگر فیلتر هم باشد اشکالی ندارد . وامکان دارد چند سایت نروژی هم برای دانلود عکس هایی از مردم و شهر های نروژ معرفی کنید.با تشکر.
امتیاز: 8 1
پاسخ:
درود دوست عزیز
چیزی آنلاین از یوتیوب پخش نمی شود اما شما می توانید در یوتیوب ویدئوهای مختلفی از نروژ و زبان و فرهنگ مردم نروژ را جستجو کنید.در سایتهای زیر هم می توانید مطالب و عکس و ویدئوهای زیادی بیابید
www.visitnorway.com
www.fjords.com
www.studentsoftheworld.info/infopays/photos
yasin ||
دوشنبه 27 آبان‌ماه سال 1392 ساعت 19:50
با سلام و عرض خسته نباشید به مدیر وبلاگ. من از شما یک سوال داشتم من میخواهم بدانم که شهر اسلو اب و هوای ان چند فصل دارد وان فصل ها چه فصل هایی هستند و دمای هوا در هر کدام از این فصل ها چند درجه سانتی گراد است و سرد ترین و گرم ترین در در اسلو چند درجه است
امتیاز: 5 4
پاسخ:
درود یاسین جان
شما هر باری که پیغام میگذاری چندین بار این کار را انجام می دهی.همان یکبار کافیست.بنده آن را پاسخ می دهم
برای یافتن وضعیت آب و هوای اسلو یا هر شهر دیگری نام آن شهر را در گوگل تایپ کن و بعد در ویکی پدیا به بخش آب و هوا برو یا اینکه در سایت زیر اسم هر شهری رو که میخوای تایپ کن تا آب و هوایش را ببینی
www.yr.no
nasrin ||
پنج‌شنبه 28 آذر‌ماه سال 1392 ساعت 10:24
سلام.خسته نباشید.عالی بود فقط اگ ممکن عکسای بیشتری بگذارید.ممنون.
امتیاز: 7 1
محسن ||
یکشنبه 29 دی‌ماه سال 1392 ساعت 18:25
سلام. در مورد اقامت در کشور نروژ سوال داشتم. شرایط اقامت چه جوریه؟
امتیاز: 4 6
پاسخ:
درود محسن جان
لطفا ابتدا مطالب وبلاگ را خوب بخوانید
hasti ||
پنج‌شنبه 14 فروردین‌ماه سال 1393 ساعت 18:00
با سلام
ممنون از اطلاعات مفیدتون.
می‌خواستم بدونم نحوه برخورد نروژی‌ها با خانم‌های مسلمون چطور هست؟
با تشکر
امتیاز: 7 5
پاسخ:
درود بر شما
مشکلی وجود ندارد.آزادی دین و مذهب از ابتدایی ترین آزادی های یک کشور دموکرات و آزاد است.مسلمانان در نروژ جمعیت کمی را تشکیل نمی دهند
hamid reza ||
یکشنبه 21 اردیبهشت‌ماه سال 1393 ساعت 07:47
با سلام
ایا دانشگاهی در نروز یا فنلاند هست که نمره 5.5 ایلتس برای ارشد فنی و مهندسی ( برق) قبول کند، بعد در مقطع ارشد در دو کشور چند بار در سال پذیرش دارند؟؟؟
امتیاز: 4 2
پاسخ:
درود
اطلاعی ندارم. باید خودتان در دانشگاهها جستجو کنید.در مقطع ارشد دوبار در سال. ترم بهار و ترم پاییز که بیشتر دوره های انگلیسی زبان در ترم پاییز ارائه می شوند
رحام ||
سه‌شنبه 6 خرداد‌ماه سال 1393 ساعت 06:58
با سلام
خدا قوت عالی بود.
امتیاز: 6 2
ناشناس ||
یکشنبه 5 مرداد‌ماه سال 1393 ساعت 19:52
سلام چه شده که داعش خونریز این کشورا رابرای حمله وحکومت انتخاب کرده است شاید خطر انتقام مسلمین واهل کتاب را احساس می کند وآن کشور را زمینه ای مناسب برای ادعای خود می داند
امتیاز: 3 5
ashkan ||
پنج‌شنبه 16 مرداد‌ماه سال 1393 ساعت 07:31
با سلام خدمت شما
آیا در شبکه های هاتبرد کانالی هست که به زبان سویدی یا نروژی باشه اگه هست لطفاٌ اعلام کنید جهت تقویت زبان و اینکه اگه زبان اسکاندیناوی بلد باشیم چقدر شانس برای اقامت بالا میره؟
ممنون از زحماتتون
امتیاز: 1 4
پاسخ:
درود
اطلاعی ندارم.دانستن زبان به اقامت منجر نمی شود.برای دریافت اقامت به سایت اداره مهاجرت نروژ مراجعه کنید
درو ||
شنبه 25 مرداد‌ماه سال 1393 ساعت 19:11
با سلام بنده معلول هستم و شدت اسیبدیدکی خیلی بالاست و ضایع نخایی هستم بر اثر تصادف و ویلچری و از شناگرای تیم ملی شنا جانبازان و معلولین جمهوری اسلامی ایران هستم مخواستم بپرسم برای من نروژ کشوریست که بتونم زندگی کنم از نظر افتاب چون برای پوکیه استخوان مهم است و میدونم مزایایی دارد میخواستم برای مزایای معلولین که دولت به ما میده زیاد اطلاعات داشته باشم ممنون
امتیاز: 2 0
پاسخ:
درود دوست من
شوربختانه بنده اطلاعی در این زمینه ها ندارم اما چیزی که می دانم این است که استفاده از مزایای اجتماعی پس از ورود شما به نروژ ممکن خواهد بود اما اینکه چگونه ویزا از راه فعالیت های ورزشی بگیرید مستلزم آن است که ابتدا شرکت یا شخصی را پیدا کنید که حاضر باشد شما را استخدام کند
بهمن ||
پنج‌شنبه 27 شهریور‌ماه سال 1393 ساعت 13:24
سلام و خسته نباشید
یک سوال مدرک و رشته تحصیلی من فوق لیسانس حسابداری
شرایط کار و حقوق چطوری
میشه شرایط کار و پایه حقوق قانون کار نروژ روی سایت تون بگذارید
و شرایط کار رشته حسابداری این کشور مثل ایرانی یا خیر
و دانشگاه هایی که رشته حسابداری در مقطع دکترا ارایه میدم را بگید
با تشکر
امتیاز: 1 3
پاسخ:
درود بهمن جان
به سایت زیر بروید
www.studyinnorway.no
مطالب بخش کار در نروژ را در داخل وبلاگ خوب بخوانید
دختری ۱۴ ساله ||
یکشنبه 6 مهر‌ماه سال 1393 ساعت 14:01
خیلی عالیییییییییییی بودددددددددددددددددببخشید یکم جوگیر شدم خخخخخولی خدایی خوب بود یه تحقیق داشتم به دردم خورد مرسی
امتیاز: 2 7
دختری ۱۴ ساله ||
یکشنبه 6 مهر‌ماه سال 1393 ساعت 14:01
خیلی عالیییییییییییی بودددددددددددددددددببخشید یکم جوگیر شدم خخخخخولی خدایی خوب بود یه تحقیق داشتم به دردم خورد مرسی
امتیاز: 4 10
محمد جواد ||
جمعه 9 آبان‌ماه سال 1393 ساعت 18:49
سلااااااااااااااااااام وبلاگ با حالی داری ب سایت منم سر بزن، داداش من استاوانگر زندگی میکنه من چجوری میتونم باهاتون تماس برقرار کنم؟
امتیاز: 0 2
محمد جواد ||
پنج‌شنبه 22 آبان‌ماه سال 1393 ساعت 17:21
با سلام و خسته نباشید خدمت مدیر محترم سایت زیر اسمان شهر.

سپاس از زحمات و تلاش شما برای این سایت در جهت اموزش و یادگیری و دانستنیهای مطرح در مورد کشور زیبای نروژ.

بنده قبلا یک بار پیام گذاشته بودم برای شما ، دوست دارم با شما اشنا شوم از هر طرق که ممکن است مسنجر ، موبایل ، ...

برادر من هم در نروژ اقامت دارد حدود 25 سال است که در انجا زندگی میکند من 17/5 سال دارم لطفا اگر اکانت یاهو مسنجر دارید ایدی من رو ادد نمائید

ID MESSENGER: mr.sinaking@att.net
امتیاز: 2 3
فهیمه ||
شنبه 15 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 16:38
باسلام و خسته نباشید مدیریت محترم سایت . من دانشجوی دکتری هستم و یه تحقیقی در مورد کشور نروژ که چرا بهترین کشور دنیا از نظر زندگی هس دارم . میشه بمن کمک کنید و یه اطلاعاتی بمن بدید .
امتیاز: 3 3
پاسخ:
درود فهیمه جان
http://media.prosperity.com/2014/pdf/publications/PI2014Brochure_WEB.pdf
فهیمه ||
چهارشنبه 19 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 12:40
مدیر محترم سایت زیر آسمان نروژ
سلام و خسته نباشید به خاطر اطلاعات مفیدتون
میشه سایتی معرفی کنید که فارسی باشه . این سایتی که بمن معرفی کردین انگلیسی هس . مرسی
امتیاز: 1 2
پاسخ:
در گوگل کلیدواژه های خودتان را جستجو کنید.سایت دیگری را نمی شناسم دوست عزیز
سمانه ||
سه‌شنبه 16 دی‌ماه سال 1393 ساعت 06:51
سلام دوستان مطالب جالبی بود واقعا خوشم اومد
امتیاز: 3 3
لقمان ||
یکشنبه 2 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 23:24
خیلی ممنون
اطلاعات کاملی بود
امتیاز: 6 1
ناشناس ||
پنج‌شنبه 6 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 12:24
عالیییییییییییییییییی بوووووووووووود ولی من ایرانمو به هیچ کشوری نمی فروشم

چوایران مباشدتن من مباد
امتیاز: 7 15
حمید ||
سه‌شنبه 11 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 17:45
دوست عزیز سوالی داشتم ؟؟
در مناطق جنوبی شب و روز داریم دیگه مثل جاهای عادی دنیا ؟؟؟؟
این داستان 6 ماه شب 6 ما روز فقط برای نواحی شمالیش هست دیگه ؟؟؟
مثلا شهر اسلو که شش ماه شب و شش ماه روز که نیست ؟؟؟
امتیاز: 1 0
پاسخ:
درود حمید جان
خیر. بیشتر در مناطق شمالی نروژ اتفاق می افتد البته نه اینکه فقط روز یا فقط شب باشد. نور خورشید وجود دارد فقط مدتش کوتاه تر یا بلندتر از حالت عادی است
Sadegh ||
جمعه 11 اردیبهشت‌ماه سال 1394 ساعت 09:24
بسیار ممنون و راضی هستم از اطلاعات کاملتون...برای سفر و اقامت به این کشور به اطلاعات نسبتا خوب و کاملی نیاز داشتم و وبلاگ شما جوابگوی آن بود...سپاس فراوان
امتیاز: 4 3
پاسخ:
درود و سپاس از مهرتان
فهیمه کریمی ||
پنج‌شنبه 24 اردیبهشت‌ماه سال 1394 ساعت 21:37
اینکه کشور نروژ شش ماه روز وشش ماه دیگش شبه حقیقت داره؟ممکنه؟؟
امتیاز: 3 1
پاسخ:
هم بله هم خیر. در شمال نروژ این قضیه بیشتر صحت دارد. در جنوب نروژ مثل اسلو شبها در زمستان بلندتر از حد معمول می شوند و ممکن است در برخی روزهای زمستان حتا عمر روز به 3 تا 4 ساعت برسد اما به هر صورت شب و روز وجود دارند و حالت مطلق ندارد
کوروش ||
شنبه 27 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 23:37
خوشبحال مردم نروژکه اینگونه دررفاه هستندکاشکی ماهم بااین همه منابع سرشارطبیعی اینگونه زندگی سخت وقابل تحملی نداشتیم
امتیاز: 13 3
سپیده ||
چهارشنبه 31 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 19:49
متشکرم از توضیحاتت ایا اطلاعاتی راجع به اقامت در این کشور از طریق فرزند معلول دارید
امتیاز: 2 1
پاسخ:
درود سپیده جان
صرف معلولیت نمی تواند دلیلی برای مهاجرت باشد
پیمان ||
یکشنبه 4 مرداد‌ماه سال 1394 ساعت 20:23
ای داد بیداد -با اینکه ثروتمندن نیامدن کارخونه بچه درس کنن جمعیتش نشون دهنده سطح بالای سوادشونه 5 میلیون کجا و 80 میلیون کجا اگه مام فقط 20 میلیون بودیم ببینید یارانمون چقدر میشد ؟
هرکی مطلبمو خوند یادش باشه فردایی که ازواج کرد(منکه نکردم و نمی کنم و واقعنا ازم گذشت) 1 بچه محظ دلخوشیش بیاره و اگرم که نیاره به ما لطف کرده
با تشکر از سایت مفید
امتیاز: 15 6
امید ||
پنج‌شنبه 16 مهر‌ماه سال 1394 ساعت 01:42
بسیار اموزنده ممنونم مدیر.ولی افسوس میخورم از دیدن این کامنت ها که جوونای مملکت باید به فکر مهاجرت باشن اخه چرا .کی جواب گوی این اقدام فکری .کجاین مسولان
امتیاز: 4 7
Yasin ||
یکشنبه 19 مهر‌ماه سال 1394 ساعت 21:10
با سلام و عرض تشکر از تمام توضیح هاتون ببخشید من یه سؤال داشتم من متأهلم و قصد مهاجرت به این کشور را دارم برای زندگی و کار باید چه کار کنم آیا می تونم
امتیاز: 0 1
پاسخ:
درود
مطالب بخش کار در نروژ را در وبلاگ بخوانید
satiya ||
جمعه 24 مهر‌ماه سال 1394 ساعت 10:11
سلام من میخوام برا تحصیل برم نروژ اگه اطلاعاتی دارین میشه راهنماییم کنین ک چجوری باید اقدام کنم؟
امتیاز: 4 1
پاسخ:
درود. مطالب بخش تحصیل رایگان در نروژ را در وبلاگ خوب بخوانید
siros ||
سه‌شنبه 5 آبان‌ماه سال 1394 ساعت 16:10
لطفا اگه امکان داره جواب م رو سریعتر بدهید متشکرم
امتیاز: 3 0
حسین ||
چهارشنبه 26 اسفند‌ماه سال 1394 ساعت 18:54
این کشور عالیهٰٰ تنها کشوریه که بالا ترین سطح رفاه رو در جهان داره
من به شخصه کسی هستم که یکی دوسال دیگه میرم به این کشور
امتیاز: 4 0
H-r-d ||
شنبه 21 فروردین‌ماه سال 1395 ساعت 19:39
بإسلام :مطالب خوبى بود.متشکرم
امتیاز: 2 1
مهدیه ||
جمعه 24 اردیبهشت‌ماه سال 1395 ساعت 22:50
من الان در ناروی شهر برومندال زندگی میکنم ناروی واقعااا کشور زیبا و امنی هست
امتیاز: 4 0
مهدیه ||
جمعه 24 اردیبهشت‌ماه سال 1395 ساعت 23:01
دوستان باید بگم اینجا دیگه ب صورت قانونی مهاجر نمیپزیره بجز کیسای سازمان ملل چون بیشتر از حد تو کمپ مهاجر داره و هم چنین فقط مهاجرای کشورای جنگ زده رو قبول میکنه اینجا بحثش بود و دیگه حتی برای تحصیل هم از کشورایکه توش جنگ یایه همچین چیزی نیس مهاجر نمیپزیرن بعدم یکی دیگه از دلیلاش مانورای نظامی ایرانه ک توی اخبار میگه ما قدرت داریمم نروژیها ادم هایی هستند ک برای حفظ طبیعت کشورشون سعی دارن کمتر مهاجر بپزیرن من خودم ی مهاجر اهل افغانستانم که تو ایران زندگی کردم واز طریق سازمان ملل بصورت قانونی مهاجرت کردم
امتیاز: 8 1
بهمن ||
شنبه 7 اسفند‌ماه سال 1395 ساعت 09:49
تشکر از اطلاعات خوب و سودمند شما، اگر به این صفحه مقداری هم اطلاعات در ضمینه ادامه تحصیل یا وضعیت دانشگاههای نروژ را اضافه کنید خالی از لطف نخواهد بود با تشکر
بهمن دل افروز
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سپاس از شما.مطلبی جداگانه در وبلاگ در این زمینه وجود دارد
هلن ||
پنج‌شنبه 11 خرداد‌ماه سال 1396 ساعت 09:49
مرسی خیلی جالب اطلاعات را دادی فقط میگفتی مردم نروژ خیلی کشورشون و قانوشون رو دوست دارن و بهم دیگر احترام میگذران امیدوارم روزی بشه که ما ایرانیان این رفتار را یاد بگیرم من ۲۶ سال در این کشور زندگی میکنم
امتیاز: 2 0
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به زیر آسمان نروژ می باشد