[spoiler]

پلاگین

[/spoiler] پناهجوی اخراجی در نروژ سه مسافر اتوبوس را به قتل رساند - زیر آسمان نروژ
X
تبلیغات
رایتل
سه‌شنبه 14 آبان‌ماه سال 1392 @ 21:40

پناهجوی اخراجی در نروژ سه مسافر اتوبوس را به قتل رساند


Margaret Molland Sanden دختر دانشجوی 19 ساله نروژی (مقتول)

زیر آسمان نروژ: در ساعت پنج غروب دیروز،مردی 31 ساله که پناهجویی اخراجی از نروژ بود ظاهرا با هدف انتقام دو مرد میانسال و یک دختر 19 ساله نروژی را در داخل اتوبوسی که از شهر کوچک Årdal به سمت اسلو در حرکت بود با ضربات چاقو به قتل رساند.

مقتولین که گفته می شود تنها مسافرین اتوبوس بودند عبارتند از: راننده 55 ساله اتوبوس Arve Haug Bagn ،یک مرد 50 ساله سوئدی ساکن غرب نروژ و یک دختر 19 ساله به نام Margaret Molland Sanden که دانشجوی رشته "بیوتکنولوژی" کالج Akershus در اسلو بوده است.
 

بررسی ها نشان می دهد که قاتل یک پناهجوی آفریقایی تبعه ی کشور "سودان جنوبی" است.وی در ماه آپریل سال جاری میلادی به نروژ آمده بود و در شهر "اردال" Årdal تقاضای پناهندگی کرده بود و در کمپ پناهندگی همانجا نیز زندگی می کرد.اما در ماه ژوئن،تقاضای پناهندگی وی بخاطر اینکه وی قبلا در اسپانیا هم تقاضای پناهندگی کرده بود،بر اساس مقررات "قرارداد دابلین" پذیرفته نمی شود و مقرر می شود که در روز سه شنبه پنجم نوامبر 2013 میلادی وی از نروژ به کشور اسپانیا اخراج و بازگردانده شود.

یکی از شاهدان این حادثه می گوید: " اتوبوس در کنار جاده متوقف شده بود.ما خودرویمان را متوقف کردیم و به سمت اتوبوس دویدیم اما باز کردن درها امکان پذیر نبود.سپس،مرد سیه چرده ای را در داخل اتوبوس دیدم که با چاقویی در دست تلاش می کرد از اتوبوس خارج شود.آنگاه بود که متوجه شدم اوضاع غیرمعمولی ست!"پلیس و هلی کوپتر امداد نروژ که پس از 75 دقیقه به محل حادثه رسیدند،قاتل را بدون آنکه هیچگونه مقاومتی از خود نشان دهد دستگیر و مقتولین را به بیمارستانی در شهر "برگن"  Bergen منتقل کردند.تا آن زمان،یک آتش نشان تا ساعت 6:45 دقیقه عصر قاتل را در محل نگه داشته بود.قاتل زمانی که از اتوبوس خارج شد،چاقویش را به زمین انداخت و خودش را تحویل فرد آتش نشان داد.

این نخستین باری نبود که یک متقاضی پناهندگی در نروژ مرتکب قتل می شود.در سال 2003 میلادی هم یک مرد 26 ساله اتیوپی تبار در همین خط اتوبوس متقاضی پناهندگی دیگری را به قتل رساند و سپس با کشتن راننده اتوبوس متواری شد.

پس از انتشار این خبر در سطح رسانه های نروژ،حزب "پیشرفت" Frp نخستین حزب پارلمان نروژ بود که در این باره موضع گیری کرد و رسما خواستار قرنطینه شدن کمپ های پناهندگی در نروژ تا زمان دریافت پاسخ نهایی برای پناهندگان شد.خانم "ارنا سولبرگ"-نخست وزیر نروژ- هم قول داده که بررسی این پرونده از جمله بررسی دلایل وقوع جنایت،وضعیت کمپ های پناهندگی و دلیل تاخیر زیاد پلیس برای رسیدن به محل حادثه را در اولویت برنامه های خود قرار دهد.

پیوندهای مربوط:
خبر در روزنامه "آفتن پستن"
http://www.aftenposten.no/nyheter/iriks/Politiet-Tre-dode-i-busskapring-7362492.html
http://www.aftenposten.no/nyheter/--Antatt-gjerningsmann-var-asylsoker-7362575.html
http://www.aftenposten.no/nyheter/iriks/Vil-samarbeide-med-NAV-ansatte-om-sikkerheten-pa-jobben-7362866.html
ویدئوی گفتگو با رئیس کمپ پناهندگی Årdal در همین رابطه
http://www.nrk.no/video/drapssiktet_skulle_sendes_til_spania/98BEB4367F0E9821
گزارش ویدئویی شبکه "یورونیوز فارسی"
http://www.youtube.com/watch?v=jgBk3HkIBYU


نگارش و تنظیم: علی مهدی پور


*درصورتی که قصد لینک این صفحه را دارید،از نوار تولبار بالای صفحه به کل مطلب لینک کنید.لطفا مطالب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ کپی رایت در ایران کمک کنیم.

نظرات (6)
متین ||
چهارشنبه 15 آبان‌ماه سال 1392 ساعت 01:05
بی ربط به موضوع: در زبان نروژی، نام نخست وزیر فعلی یعنی
Solberg
"سولبرگ" خونده می شه.
امتیاز: 1 0
پاسخ:
درود دوست من
کاملا حق با شماست.تصحیح شد.سپاس
سمانه ||
چهارشنبه 15 آبان‌ماه سال 1392 ساعت 16:04
حادثه بسیار دردناک است چرا که مردم بیگناه مقصر نیستند.بلکه درسیستم پناهندگی نروژ فساد اداری وحشتناک است.بطوری که پناهجویانی که از میسر درست وارد می شوند به جایی نمی رسند و حتی آسیب های شدید جسمی و روحی فراوان می بینند و از رفتار مردم نروژ گاها متوجه شدم که با نحو اقامت دادن موجود موافق نیستند.امیدوارم دولت جدید با بی عدالتی شدید موجود برخورد کند .
امتیاز: 3 0
محمد ||
جمعه 17 آبان‌ماه سال 1392 ساعت 19:02
خبر وحشتناک و تاسف آوری بود. امیدوارم دولت جدید ناسیونالیست نروژ به "نروژی ها" توجه بیشتری کنه و قوانین مهاجرتی رو سخت کنه. اکثر پناهندگانی که به این کشور مهاجرت میکنن ، برای مردم نروژ و اروپا فقط و فقط ضرر دارند بخصوص آفریقایی ها و باید از ورودشون به اروپا جلوگیری بشه. مطمئنا مردمی که بومی کشور خودشون هستند و سال های سال برای کشور زحمت کشیدن مایل نیستن یک عده وحشی بیان کشورشون و موجودیت کشور و مردم رو به خطر بندازن.
امتیاز: 3 4
پاسخ:
درود محمد جان
در هر جای دنیا جرم و جنایت اتفاق می افتد و این رخداد هم رخدادی بسیار تاسف برانگیز برای مردم و کشور صلح آمیز نروژ بود.آسیایی ها یا آفریقایی ها و یا هر نژاد دیگر بخشی از جمعیت این کشور محسوب می شوند و نباید بواسطه هیچ خبر تلخ و بدی به ملیت یا نژاد انسانها توهین کرد و یا آنها را قضاوت نمود.این سیاستهای مهاجرتی و قوانین و ساز و کارهای مرتبط است که بایستی به شکلی بهبود یابند تا دیگر شاهد چنین اتفاقات تلخی نباشیم.نژادپرستی در هر جای دنیا که باشد پدیده ای مذموم و بدور از شان و منزلت انسانی ست.همه ی انسانها فارغ از رنگ پوست و نژاد و قوم و مذهب و جنسیت بایستی از حقوق انسانی برابر با هم برخوردار باشند
محمد ||
شنبه 18 آبان‌ماه سال 1392 ساعت 17:49
درود

ابتدا باید تعریف درست نژادپرستی رو پیدا کنیم. تعریف درست نژادپرستی یعنی پرستاری و حفاظت از نژاد و تبار. در نتیجه این موضوع بسیار مثبت و خوبه. ایرانیان تا قبل از اسلام مردمی نژاد پرست بودن و همیشه سعی در محافظت از تبار و نژاد خودشون داشتند. داریوش و خشایار شاه هخامنشی با افتخار از نژاد و تبار خودشون در کتیبه ها سخن میگویند. کرتیر موبد ساسانی فردی بشدت نژادپرست بود و در کتیبه خودش در سرمشهد برای ایرانی ها انیرانی ها رو معرفی کرد. غیر ایرانی های ساکن ایران در زمان ساسانی هیچ وقت "ایرانی" نام نمیگرفتند بلکه همیشه نام "انیرانی" به معنی غیر ایرانی داشتند. فردوسی بزرگ که نماد زبان های ایرانی و ادبیات ایرانه فردی نژادپرست بود و وحشی گری های تازی ها و ترک ها رو بشدت نکوهش کرده. در کل بنظر من حفظ نژاد ها و تبار های انسانی خیلی مهمه و این گوناگونی جزئی از طبیعته و همونطور که از گونه های مختلف گل ها محافظت میشه باید از گوناگونی گروه های انسانی هم محافظت بشه.
مردمان هندو اروپایی هم اکثرا نژادپرست هستند و بنظرم سیاست های مهاجرتی اکثر کشور های اروپایی بخصوص اون هایی که عضو اتحادیه اروپا هستند به هیچ وجه مورد تایید مردم نیست. مردم نروژ و سوئیس هم یک نه بزرگ به اتحادیه اروپا گفتند و این خودش یک نه به مهاجر پذیری الکی هم هست. در سوئیس هم آقای اولی مائورر از حزب ملت سوئیس به ریاست جمهوری رسید و قوانین مهاجرتی رو سخت تر کرد و هم خودش و هم حزبش مورد حمایت اکثریت مردم سوئیس هست.
در مورد مهاجران غیر هندو اروپایی بخصوص آفریقایی بهتره خودتون یک تحقیقی در اینترنت بکنید و ببینید در آمریکا یا در همین سوئد کدام دسته از مهاجرا بیشترین جرم و جنایت رو کردند و طبق معمول دولت ها یا سانسور کردند یا کمترین مجازات رو براشون در نظر گرفتند.
درسته که همه انسان ها ها باید از حقوق برابر برخوردار باشن ولی وقتی ملت های هندواروپایی دوست ندارند مهاجران غیر هندواروپایی داشته باشند باید به حرفشون عمل بشه و نباید به هر کس که خواهان حفاظت از نژادش بود برچسب "Racism" یا "Anti Semitism" زده بشه. کاری که دولت های آلمان ، اتریش و فرانسه در اون بشدت استاد شده.
امتیاز: 1 4
علی ||
دوشنبه 20 آبان‌ماه سال 1392 ساعت 12:51
سلام علی جان من بصورت بسیار خودجوش و ناگهانی تصمیم به مهاجرت به اروپا گرفتم باویزای تحصیلی برای مقطع فوق لیسانسویا ویزای کای لطف کن منوهم در تجربیاتت سهیم کن و بعنوان کسی که رویای من براش خاطرست در مورده انتخاب کشور مقصدو وضعیت کاری و هزینه ها راهنماییم کن من بیشتر تو نظرم ولزو اسکاتلندواتریشونیوزلنده یه دنیا ممنون
امتیاز: 0 0
پاسخ:
درود دوست خود جوش من!
لطفا مطالب بخش نحصیل در نروژ و کار در نروژ را در وبلاگ خوب مطالعه کنید
سحر ||
دوشنبه 20 آبان‌ماه سال 1392 ساعت 20:16
من با صحبتهای محمد موافقم.
اقامت نروژ لیاقت میخواد .سیاه پوست ها لیاقت اقامت داشتن در کشورهای ژرمنیک lمثل نروژ رو ندارن.
سیاه پوست هارو باید تبعید کرد به همون صحرای بزرگ آفریقا جایی که واقعا لایقش هستن
امتیاز: 4 13
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به زیر آسمان نروژ می باشد