[spoiler]

پلاگین

[/spoiler] مقاله ی جنجالی یک روزنامه نگار ایرانی-سوئدی علیه دولت نروژ - زیر آسمان نروژ
X
تبلیغات
رایتل
دوشنبه 27 آبان‌ماه سال 1392 @ 01:35

مقاله ی جنجالی یک روزنامه نگار ایرانی-سوئدی علیه دولت نروژ


زیر آسمان نروژ: مقاله ی جنجالی و پر از انتقاد یک روزنامه نگار ایرانی-سوئدی به نام "احسان فداکار"-مدیر بخش رسانه های اجتماعی روزنامه سوئدی Aftonbladet- در انتقاد از سیاست های کشور نروژ موجب واکنش شدید و تند نروژی ها در روزهای اخیر شده است بطوریکه در مدت چند روز هزاران پست الکترونیکی از سوی نروژی ها روانه صندوق الکترونیکی این جوان ایرانی روزنامه نگار شده است .احسان فداکار 31 ساله در مقاله هفته گذشته خود در روزنامه پرتیراژ و مشهور "افتون بلادت"،سیاستمداران نروژی را "خودخواه" و "نژادپرست" نامید که با مردمان فقیر اروپا مثل "حیوان" رفتار می کنند.

احسان فداکار مقاله ی تند و تیز خودش را اینچنین آغاز می کند: " هر چه بیشتر در مورد نروژ می خوانم،بیشتر قانع می شوم که فضای اجتماعی نروژ فاسد است.انگاری [داستان] "آندرس بهرینگ برویک [قاتل نروژی] هرگز اتفاق نیفتاده است.همین چند هفته پیش بود که مشخص شد "برویک" عضو [سابق] حزب "پیشرفت" بوده است.این حزب بارها از واژه ی "برویک" استفاده می کند که  [به نظرم] وحشتناک است.همانند همین حزب دموکراتهای سوئد.نروژ باید از استفاده ی واژه "اسلامیزه شدن دزدکی"  و مقایسه "اسلام" با "نازیسم" دست بردارد."

وی در ادامه ی این مقاله می گوید: " خانم "سیو ینسن" که رهبر حزب پیشرفت است،از مردم نظرخواهی می کند که "روماها" [کولی های رومانیایی مقیم نروژ] را از کشور بیرون بیاندازد.آنها را سوار اتوبوس کند و به کشورشان پس بفرستد! شرم آور است! ثروتمندترین کشور دنیا با فقیرترین مردمان اروپا مثل حیوان رفتار می کند! نژادپرستی در نروژ دیگر شورش را در آورده است! "

این روزنامه نگار ایرانی-سوئدی در ادامه می افزاید: " بنظر میرسد هر چیزی که برای حفظ فرهنگ نروژی هاست بایستی ارزش آن را هم داشته باشد. نروژی ها نمی توانند لقب ملت سخت کوش،باهوش و مبتکر را یدک بکشند در حالیکه ثروتمند شدن و آنهم بخاطر نفت مثل برنده شدن در یک مسابقه بخت آزمایی (لاتاری) است.ممکن است خیلی خوب و مرفه زندگی کنید اما شما هرگز بهتر و برتر از دیگران نیستید.قبل از [کشف] نفت،کشور [نروژ] یک کشور فقیر بود.پس از [کشف] نفت،حالا کشور پول دارد اما نه بیشتر از آن.[نروژ] نه IKEA دارد،نه Ericsson دارد و نه Nokia. سهم مشارکت شما در جهان چیست؟ جوانان نروژی ای که علاقه ای به کارکردن ندارند؟! در ضمن،نروژ به نیروی کار خارجی وابسته است.یک نفر باید باشد که آشپزی کند و ظرفها را بشورد. سوئدی ها هم [می توانند] بلوند و چشم آبی باشند و سوئدی صحبت کنند.خب دیگر پس همه چیز برای داشتن یک "شوک فرهنگی" کافی بنظر میرسد. نه! بنظر میرسد که نروژ در یک چیز خوب است و آنهم این است که فقط از خودشان نگهداری کنند و یا همانگونه که یک روزنامه نگار نروژی یک نروژی را توصیف کرد و گفت "ما نمی خواهیم چیزی را با دیگران شریک شویم".شاید این گفته اینکه چرا حالا دولت جدید نروژ تعداد پناهندگان سوری به نروژ را به نصف کاهش داده است،کاملا توجیه می کند."

واکنش تند روزنامه نگاران نروژی در نروژ به مقاله ی احسان فداکار

اما ساعاتی پس از انتشار این مقاله در روزنامه سوئدی،افکار عمومی و رسانه های ارتباط جمعی در کشور خواهر و همسایه یعنی در نروژ واکنش های بسیار تندی را علیه این مقاله از خود نشان دادند.

Åsne Seierstad و Bergens Tidende که دو روزنامه نگار نروژی تبار هستند معتقد هستند که "احسان فداکار " تصور نادرستی از نروژ را ارائه داده است. آنها فداکار را به سوءاستفاده از نقل قول های پراکنده از سیاستمداران نروژی برای اثبات صحت ادعاهایش متهم کردند.در یکی از قدرتمنترین انتقادهای مطرح شده از سوی نروژی ها،یک نویسنده نروژی به نام Aslak Nore در توئیتر خودش نوشت:

I have rarely seen a less intelligent social commentator than this Swedish @ ehsanfadakar

What an ignorant idiot crown

" من به ندرت یک منتقد اجتماعی کم هوش مثل "احسان فداکار" دیده بودم.چه تاج [کنایه از یک سوئدی] احمق و نادانی!"

توئیت وی تا شب چهارشنبه گذشته با 26600 پیروی کننده Follower همراه بود.

اما در پاسخ به این توئیت،احسان فداکار ضمن رد این اظهارنظر که او از گفته های سیاستمداران نروژی سوءبرداشت کرده است به روزنامه نروژی VG اینچنین نوشت: "ما در اینجا در یک کانال تلویزیونی نشسته ایم و برای روزنامه های آنلاین کار می کنیم. آنها می توانند به آنچه آنلاین می خوانند اعتماد نکنند. من نیازی به دفاع از گفته هایم نمی بینم اما من دوستان زیادی در نروژ دارم و بارها و بارها در نروژ بوده ام."

احسان فداکار در ادامه پاسخ هایش به روزنامه نگاران نروژی می گوید: " ما هم خودمان در سوئد نژادپرست داریم اما آنها [سیاستمداران نروژی] در داخل [اکثریت] دولت شان نژادپرست دارند."

وی در پایان می گوید:" اگر من این حرفها را نزده بودم،نروژی ها هرگز درباره نژادپرستی در داخل دولت جدید به بحث و جدل نمی پرداختند.فداکار از اینکه چگونه نروژی ها با انتقاد از فضای خارج رفتار می کنند ابراز نگرانی کرد و در پایان افزود که "افتون بلادت" از "سیو ینسن"_ رهبر حزب "پیشرفت" نروژ- و سایر اعضای این حزب برای مشارکت در این بحث دعوت کرد اما هیچکدام از آنها برای مشارکت در بحث تمایلی نشان ندادند.

پشتیبانی یک روزنامه نگار ایرانی-نروژی در نروژ از مقاله ی "احسان فداکار"

Mina Adampour

اما "مینا آدم پور"-یک روزنامه نگار جوان ایرانی دیگر که در نروژ برای روزنامه نروژی Aftenposten می نویسد،صحبت های احسان فداکار را "شجاعانه" توصیف کرد و در مقاله ای در این روزنامه نوشت:

" اول باید پرسید که در نروژ مقوله ی فرهنگ نروژی و تهدید مهاجرت به چه معناست؟ اول بهتر است به گفته ی "سیو ینسن"-رهبر حزب "پیشرفت" نروژ- دقت کنیم.وی اخیرا گفته است: "ما باید درباره این حقیقت که بسیاری از مدارس در اسلو حالا تماما از کودکان خارجی تشکیل می شوند بحث کنیم.این روشن است که این برای ما یک معضل است." از این گفته ی وی کاملا مشخص است که موضوع نگرانی وی از این گفته،کودکان نروژی تبار با سیتیزن شیپی نروژی بوده است.به نظرم،یک سیاستمدار قدرتمند باید بسیار بالاتر از این حرفها سخن بگوید.اینکه جهانی دوقطبی از نروژی و غیرنروژی ساخته شود و حجم کودکان مهاجر بعنوان یک معضل اجتماعی مطرح شود بسیار بی معنی ست.

آدم پور همچنین درباره انتقادهای مطرح شده درباره سیاست مهاجرتی نروژ در قبال پناهندگان گفت: "ممکن است خیلی ها صحبت های احسان فداکار را اغراق آمیز بدانند اما بهتر است به این حقیقت هم توجه کرد که سوئد تاکنون از بیش از 15000 پناهنده سوری استقبال کرده است و به آنها حق اقامت دائمی در سوئد را داده است درحالیکه در نروژ در حدود 4500 پناهنده که حق اقامت دائمی خودشان را هم دریافت کرده اند هنوز در صف پذیرش برای افامت در مناطق مربوط به شهرداری هایی هستند که حاضر به پذیرش آنها نیستند.دستکم 27 شهرداری-کمون-در نروژ رسما اعلام کرده اند که دیگر هیچ پناهنده ای را قبول نخواهند کرد."

روزنامه نگار جوان ایرانی-نروژی در ادامه ی مقاله ی خود می افزاید:

" این خیلی دردناک است که در یک دوگانگی زندگی کرد. من به اینکه یک مهاجر هستم افتخار می کنم و همزمان به اینکه نروژی هم هستم بیش از آن افتخار می کنم اما ترجیح می دهم جزو اقلیت نروژی هایی باشم که کمی بیشتر از خودشان حرف میزنند تا اینکه جزو آن دسته ای باشم که کاملا خودشان را از حقایق دور کرده اند.برای اینکه متوجه شویم که چقدر درد درونمان وجود دارد،باید شجاعانه برای سیاست پناهندگی انسانی و برای "روماها" [کولی های رومانیایی مقیم نروژ] بایستیم.آنهایی که با احسان فداکار مخالفند،با فضای باز انتقادپذیری سیاسی در این کشور همخوانی ندارند.روزنامه نگاران نروژی احسان فداکار را "احمق" و "نادان" خطاب کردند اما من احسان فداکار را انسانی "دلیر" خطاب می کنم."


منابع و پیوندهای مربوط:


متن کامل مقاله ی "احسان فداکار"-روزنامه نگار ایرانی-سوئدی در روزنامه "افتون بلادت" سوئد:

http://www.aftonbladet.se/nyheter/kolumnister/ehsanfadakar/article17831957.ab

متن کامل مقاله ی "مینا آدم پور" در نقد مقاله ی احسان فداکار در روزنامه "افتن پستن" نروژ:

http://www.aftenposten.no/meninger/debatt/En-virkelighetsfjern-norsk-kulturelite-7374960.html

بازتاب این خبر در رسانه های نروژی:

http://www.tnp.no/norway/panorama/4109-swedish-journalist-enrages-norwegians-calling-selfish-and-rotten

http://www.aftenposten.no/meninger/debatt/Norge-r-ett-sjlviskt-land-som-behandlar-de-fattigaste-som-djur-7372233.html

صفحه توئیتر احسان فداکاربرگردان،تنظیم و نگارش: علی مهدی پور


*درصورتی که قصد لینک این صفحه را دارید،از نوار تولبار بالای صفحه به کل مطلب لینک کنید.لطفا مطالب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ کپی رایت در ایران کمک کنیم

نظرات (11)
hr ||
سه‌شنبه 5 آذر‌ماه سال 1392 ساعت 18:08
خیلی خوشحالم که یک انسان پیدا شد که از سیاست های تژاد پرستانه و خوددبرتر بینانه در دنیای به ظاهر متمدن و در درون وحشی انتقاد کرد. این حرفای احسان اصلن تند نبوده اینکه این همه واکنش به حرفاش نشون دادن نشون از پیشرفت ارتجاع در جهان است.
امتیاز: 23 5
tyr og diws ||
جمعه 18 بهمن‌ماه سال 1392 ساعت 15:11
من بعید میدونم این فرد یک ایرانی باشه یا مخلوط ایرانی- عرب (مسلمان مهاجر) باشه چون ایرانیا این جوری نیستند . این ها قطب شمال هم برند بازم اعتراض دارند . آره نازیسم با اسلام فرق داره چون هیتلر این مسلمونا رو حساب نمی آورد و فقط یهودی ها رو بیخودی بزرگ کرد . من نازی نیستم اما می دونم اگه نژاد پرستی مخصوصا در ایران و اروپا از پا بیافته همه دنیا رو این اقلیت جهان عرب ها و یهودی ها می گیرند و به قول خودشون حقوق بشر دروغین و جامعه جهانی درست می کنند . تا همین حالا هم کمی دیر شده و دنیا متوجه خطره . چرا اونا از بیابوناشون فرار می کنند و به هر جایی که می رند می خواهند اونجا را برای خودشون کنند تا راحت باشند اونم به اسم دین و خدا . هر سرزمینی در هر جای زمین برای خودش تاریخ و آیین و زبان و فرهنگ و نژاد داره پس نمی خواد مسلمون باشه و خدای بیابون ها رو بپرسته . دفاع از وطن نژاد پرستی نیست .
امتیاز: 6 18
عثمان جهانی ||
چهارشنبه 31 اردیبهشت‌ماه سال 1393 ساعت 16:03
سلام دوستان !
من چند روز پیش مقاله کوتاهی نوشته بودم.
اکنون خود هم قربانی سیاستهای نژاد پرستانه نروژ شده ام و به کمک و همیاری شما دوستان فعال این سایت نیاز فوری دارم.
من تبعه این کشور هستم و مدت ١٤ سال است اینجا اقامت دارم.
بدلایل مختلف تحمیلی سیستم و بدلیل بیماری بیکار هستم و میزان درآمدم به سقف مورد نیاز اداره مهاجرت نمیرسید تا بتوانم بوسیله دعوت نامه و قانونی همسرم را به نزد خود بیاورم.
‌همسرم ٦ ماه پیش بوسیله ویزای فرانسه به نروژ آمده و تقاضای پناهندگی داده ، اما پزیرفته نشده.
امروز پلیس نروژ در حالی که من منزل نبودم ، بدون اخطار قبلی به منزل ما آمده و همسرم را به اردوگاه ترانزیت فرودگاه منتقل کرده اند و میخواهند فردا با پرواز ساعت ١١ همسرم را اخراج و به فرانسه برگردانند. این در حالی است که او قبلا از فرانسه تقاضای پناهندگی نکرده، بلکه با ویزای فرانسه به نروژ آمده تا به همسرش ملحق شود و با من زندگی کند، اما دولت نژاد پرست نروژ حق همزیستی قانونی ما را از ما سلب کرده .
از همینجا از همه ایرانیان فعال حقوق بشر و حامی پناهجویان، بویژه دست اندر کاران عزیز این سایت تقاضا دارم ، امروز و امشب کمک کنید تا کمپینی علیه اخراج همسرم راه انداخته و به هر روشی که میتوانید کمک کنید تا از اخراج همسرم جلوگیری کنیم .
از توجه و حسن نیت همگی قلبا متشکرم .

دوست شما ، عثمان جهانی
امتیاز: 17 4
عماد ||
پنج‌شنبه 9 مرداد‌ماه سال 1393 ساعت 18:53
با سلام به همه خوانندگان این صفحه. متاسفانه دولت راستگرای نروژ یک دولت وابسته به صهیونیسم جنایتکاراسرائیل است و چون درعرصه سیاست بین الملل جایگاهی ندارد با اتخاذ سیاستهای افراطی علیه مسلمانان و بخصوص ایرانیان ، می خواهد سرسپردگی ذلیلانه خود را به انگلیس و امریکا و سرمایه داران مولتی میلیاردر جنایتکار یهودی اسرائیل نشان دهد ؛ شاید بتواند برای خود اربابانی متنفذ پیداکند تا درآینده هم بتواند با کمک این جنایتکاران قدرت را دردست داشته باشند. اخراج دانشجویان ایرانی به بهانه تحریم هسته ای ایران ، درحالی که بعضی ازرشته ها اصولا به انرژی هسته ای بی ارتباط هستند مانند رشته تخصصی نقاشی و...- نشان دهنده همان سیاست افراطی نژاد پرستی دولت راستگرای نروژ است. یا پناه ندادن به آوارگان جنگزده سوری و اخراج رومانیایی ها و... ، و عدم انتقاد از جنایتهای جنگی این روزهای اسرائیل و نسل کشی مردم بی دفاع و کودکان بی پناه غزه . همه و همه بیانگر حکومتی مزدور و نژادپرست و ضدارزشهای انسانی می باشد.
امتیاز: 14 2
خواهر یه مهاجر ||
یکشنبه 20 مهر‌ماه سال 1393 ساعت 19:28
برادر من 9 ساله نروژ زندگی کرده انجا زن گرفته یه دختر 3 ساله داره وهنوز اقامتش درست نشده چون دولت مثلا مگه چرا بعد از یه جواب رد ازدواج کردی در حالیکه برادرم نامزاد بود وچون خانواده دختره ایرانی بود می خواستند عروسی بسار مفصل وابرومندانه داشته باشند که متاسفانه انها از این چیزها سر در نمی ارند وعروسی انها را باور نکردند وحتی دختر 3 ساله اش را نیز نادیده میگرند وبعد از 9 سال مجبور شد نروژ را ترک کنه و الان دخترش افسردگی گرفته وخودش هم همینطور ومن یه دبیر هستم تو ایران همیشه ساعتهای که بیکار می شدم از عدالت ونظم وقانون وانسانیت نروژیها تعریف میکردم ولی الان واقعا پشیمانمکه چه اطلاعات غلطی به بچه ها دادم و به چشم خودم می بینم که برادر ودختر شیرین زبانش در فراق پدرش دارد مثل شمع اب میشود وهیچ صدای ودست عدالتی بسوی انها نیست از همین اینجا از همه فعالان حقوق بشر وکسانی که دستی بر قلم دارند تمنا میکنم کمک کنند که برادر من پیش دخترش برگردد یا حداقل تا این دختر بزرگ شود اجازه بدهند پدرش نزد او باشد تا این بچه از این دوری بیشتر اسیب نبیند و با بزرگ شدن دخترش نروژ عزیزتان را ترک میکند وبه پشت سرش هم نگاه نمی کند خواهش میکنم یکی کمک کند به داد برادرم ودخترش برسید
امتیاز: 8 1
علی ||
پنج‌شنبه 24 مهر‌ماه سال 1393 ساعت 07:29
نژادپرست ایرانیوهقت پشت و جد و آبادش......خبر ندارین غلط میکنین حرف زیادی میزنن..بیای تویه ایران خاک تو سرت ببینین چطور با مهاجر رفتار میشه....بعد دهنتون به هر کثافتی باز کنید......ایرانی حیوان و نژآدپرست هست

مثل بدبخت گدای کشورهای غربی هست.....مرده رفتن با خارج هست...همتون تویه آرزوی رفتن به اروپا و غرب هستین...بیچاره های زبون نفهم

صد که نه هزار درصد مطلب روشن و درستم اجازه نشر نمیگیره...ولی خوبه مدیر وبلاگ که خودشم یه نازیسم هست بخونه.......بفهمه اگه ابزارش داشته باشه...متاسفانه یک درصد از ایرانیا جز خلا چیزی در فضای کلشون ندارن...
امتیاز: 8 25
علی ||
شنبه 26 مهر‌ماه سال 1393 ساعت 06:51
عجیبه شما ایرانیا همتون میگین اسرائیل و نژادپرستی و فلان کشور اینطوریه....خودتون که از همه بدترین...و جالب اینجاست که مثله چی...دنبال پناهندگی از خارج هستین...بیچاره ها

هی مدیر.... وبلاگ بخون...بعدش حذفش کن..هههههههههههه
امتیاز: 7 23
رضا ||
دوشنبه 3 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 09:44
آره ایرانی نژادپرسته سودای کشورهای غربی رو هم داره
امتیاز: 3 16
فاروق ||
پنج‌شنبه 18 دی‌ماه سال 1393 ساعت 22:22
سلام
من اتفاقی این وبلاگ را پس از بیست و سه سال زندگی (تبعیدی )در نروژ پیدا کردم .
خدمتتون عارضم در تمام این سالها کار کرده و اینک با توجه به اینکه بازنشسته سنی شده ام هنوز کار میکنم و با جرات میتوانم بگویم از تمام زوایای حکومتهای نروژ آشنا هستم مطلبی این آقا نوشته اند کاملا صحیح و منطقی میباشد
امتیاز: 15 0
مهدی ||
دوشنبه 29 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 13:15
من که با این مقاله قانع نشدم نروژی ها نژاد پرست هستند خوب معلومه کشوری که مرفه باشه موج مهاجر ها بطرف اون کشور میره اگه قرار بود هرکی میره نروژ جلو پاش فرش قرمز پهن کنن که الان یونانیا و ایتالیایی ها ، رومانیایی ها اونجارو پر کرده بودند حالا آسیا رو هم حساب کنین مردم ایران عراق افغانستان هند و چین الان همه ریخته بودند اونجا
اونا هم طبیعتا باید اول نگران رفاه مردم خودشون باشن تا مهاجرای خارجی ، نمیگم زیاده روی نمیکنن تو سخت گیری به خارجیا ولی کاراشون معلومه حساب کتاب داره شما هم مثل اون گربه هستین که دستتون به گوشت نمیرسه میگین بو میده اگه مرد بودید سعی میکردین کشور خودتونو درست کنین نه مهاجرت کنین و ایراد بگیرین
امتیاز: 6 4
آریا ||
چهارشنبه 29 اردیبهشت‌ماه سال 1395 ساعت 13:56
مدیر این وبلاگ خیلی کونت گهیه که هر آشغالی که میاد زر میزنه رو تایید میکنی حتی اگه پشت سر مردمان کشورت باشه عربای پست ملخ خور حتما باید شما حیوونا رو روسرمون بذاریم که اسممون نژاد پرست نباشه
امتیاز: 2 0
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به زیر آسمان نروژ می باشد