[spoiler]

پلاگین

[/spoiler] زیر آسمان نروژ
X
تبلیغات
رایتل
یکشنبه 14 دی‌ماه سال 1393 @ 12:33

خدمت سربازی اجباری برای زنان در نروژزیر آسمان نروژ:
همانطور که پیشتر در خبرها خواندید، در ابتدای سال 2015 میلادی نروژ بعنوان نخستین کشور عضو "ناتو" NATO تصویب نهایی طرح خدمت سربازی اجباری برای زنان را رسما اعلام نمود. موضوع فراخوان زنان به خدمت سربازی اجباری در نروژ از ماه جون سال 2013 میلادی در نروژ مطرح شده بود که با موافقت 96 نماینده و تنها با 6 رای مخالف در دستور کار پارلمان قرار گرفت و نهایتا در ماه اکتبر سال 2014 میلادی به تصویب نهایی پارلمان نروژ رسید. تا ماه آگوست سال 2014 میلادی، تنها 14% از سربازان ارتش نروژ زن بودند اما دولت نروژ قصد دارد در برنامه ای درازمدت این رقم را  به 25% افزایش دهد.

بر اساس قانون جدید سربازی در نروژ، نخستین گروه از زنان شهروند نروژ واجد شرایط از ابتدای ماه جولای سال 2016 میلادی به خدمت اجباری سربازی فراخوانده می شوند. تمامی زنانی که شهروند نروژ هستند یعنی دارای گذرنامه ی نروژی هستند و زمان تولد آنها از سال 1997 میلادی به بعد است مشمول قانون جدید سربازی اجباری خواهند شد.
 
ادامه مطلب ...
شنبه 13 دی‌ماه سال 1393 @ 13:13

فناوری های ساده اما هوشمندانه در خدمت دوچرخه سواران در نروژزیر آسمان نروژ:
حتما اگر تاکنون در سطح شهر دوچرخه سواری کرده باشید متوجه شده اید که در برخی سربالایی ها بخاطر شیب بسیار زیاد امکان رکاب زدن و بالارفتن به سختی وجود دارد و یا در جاهایی که نیاز به توقف کامل دوچرخه تان برای سبز شدن چراغ راهنمایی دارید ممکن است احساس کنید که ایکاش می توانستید بدون اینکه پایتان را زمین بگذارید کمی بتوانید به کمرتان استراحت بدهید. یک خلاقیت ساده در زمینه فناوری به کمک نروژی ها آمده است که به این خواسته های ساده اما تاثیرگذار در کیفیت دوچرخه سواری شما جامه ی عمل بپوشاند و البته هدف نهایی این فناوری تسهیل شرایط برای تشویق هرچه بیشتر مردم به استفاده عمومی از دوچرخه است.

* آسانسوری برای دوچرخه  Sykkelheisen Trampe

ایده ی نخست این وسیله الکتریکی بالابرنده برای نخستین بار در سال 1993 میلادی توسط Jarle Wanvik در شهر "ترونهایم" Trondheim نروژ شکل گرفت و در 18 آگوست همان سال نخستین آسانسور دوچرخه در دنیا در یکی از خیابان های این شهر زیبای نروژ به نام Brubakken احداث شد و خیلی زود مورد استقبال مردم و جهانگردان این شهر قرار گرفت. در سال 2010 میلادی، بخاطر برخی مسایل ایمنی بسته شد اما در سال 2012 میلادی، فناوری استفاده شده در این وسیله به کمک یک شرکت فرانسوی ارتقاء یافت و زمان استفاده از آن به هر روز از هفت صبح تا هشت شب افزایش یافت. استفاده از این آسانسور تا سال 2010 میلادی با استفاده از کارتهای ویژه ای با پرداخت هزینه ای ناچیز امکان پذیر بود اما با ارتقای فناوری و از آن سال به بعد استفاده از آن برای همگان رایگان شد.
ادامه مطلب ...
جمعه 12 دی‌ماه سال 1393 @ 12:47

قوانین جدید و خبرهای کوتاه از نروژزیر آسمان نروژ:
از ابتدای سال 2015 میلادی قوانین جدیدی در نروژ به مرحله ی اجرا گذاشته می شوند. البته برخی قوانین قدرت اجرایی خودشان را کمی دیرتر و به تدریج به خود می گیرند. در مطلب زیر به مهمترین این تغییرات در قوانین اشاره می شود.


* قوانین جدید:

1- قمار خصوصی در صورتی که بیشینه سهم قمار 10000 کرون و بیشینه سهم هر قمارباز از 1000 کرون بیشتر نشود قانونی تلقی می شود.

2- بر اساس قانونی که از سال 2011 میلادی به بعد وضع شده بود اقدام به سقط جنین پس از هفته ی 22 ام بارداری امری غیرقانونی بود اما از ابتدای سال 2015 میلادی،امکان سقط جنین در هر زمانی پس از بارداری در بیمارستانهای نروژ کاملا قانونی خواهد بود.

3- سقف معافیت مالیاتی مربوط به خرید کالاها از راه خرید آنلاین و اینترنتی از 200 کرون سابق به 350 کرون افزایش یافت.

4- از روز 15 ام مارچ سال 2015 میلادی،مالیاتی برای پلاستیک های خرید یا Pose در فروشگاههای کل کشور در نظر گرفته می شود. قیمت هر کدام از پلاستیک های خرید به 1.5 کرون خواهد رسید و این بدان معناست که اگر شما 5 پلاستیک در هفته بخرید، 250 کرون در سال برای دولت درآمدزایی خواهد داشت.
 
ادامه مطلب ...

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به زیر آسمان نروژ می باشد