[spoiler]

پلاگین

[/spoiler] زیر آسمان نروژ
X
تبلیغات
رایتل
دوشنبه 23 آبان‌ماه سال 1390 @ 00:40

نکته ها از نروژ- بخش اول


زیر آسمان نروژ: آشنایی با شاخص های فرهنگی هر جامعه ای کلید اصلی سازگاری هر چه بیشتر افراد تازه وارد و مهاجر با اندیشه و فرهنگ غالب بر آن جامعه است.در سلسله مطالبی که در این وبلاگ تحت عنوان "نکته ها از نروژ" درج می شود،به برخی از این نکات قابل توجه و مهم اشاره می کنیم که پیش آگاهی درمورد آنها پیش از تجربه کردن آنها خالی از لطف نیست.

ادامه مطلب ...
یکشنبه 8 آبان‌ماه سال 1390 @ 23:08

نگاهی به ثروت نفتی مدیریت شده و هوشمند نروژی ها


زیر آسمان نروژ:
امروزه نروژ یکی از کشورهای ثروتمند دنیاست که عمده ثروت خود را مدیون کشف منابع سرشار نفت و گاز در دریای شمال است.این منابع عظیم انرژی که از سال 1969 میلادی کشف شدند و به تدریج این روند با کشف میدان های متعدد نفتی و گازی دیگر تداوم یافت،ثروت باورنکردنی ای برای جمعیت 5 میلیونی نروژ به ارمغان آورد که شاید فکرش هم تا آن زمان برای نروژی ها کمتر از رویا نبود اما این واقعه به این معنا هم نیست که کشور نروژ از سود حاصل از فروش نفت خام یا گاز به ثروت هنگفت امروزی خود رسیده است و یا با صادرات منابع طبیعی خود به سایر کشورها در حال اداره امور کشور است!خیر.ابدا و هرگز!
شاید چاشنی اولیه آنچه نروژ را ثروتمند نمود،کشف منابع نفت و گاز باشد ولی اگر تنها نگاهی به کشور خودمان ایران و یا نگاهی کوتاه به سایر کشورهای نفت خیز دنیا داشته باشیم،به سادگی در می یابیم که منابع نفتی گویای همه واقعیت ها نیستند!
در ادامه به کالبدشکافی این موضوع می پردازیم و کمی با زوایای پنهان سیاست گذاری های دولت نروژ در صنایع نفت و گاز این کشور آشنا می شویم.

ادامه مطلب ...
یکشنبه 1 آبان‌ماه سال 1390 @ 14:06

وضعیت تابعیت دوگانه در نروژ،ایران و سایر کشورهای جهانزیر آسمان نروژ:
داشتن دو گذرنامه یا چند گذرنامه از کشورهای مختلف و یا داشتن حق شهروندی یا سیتیزن شیپی بصورت همزمان از دو یا چند کشور مختلف جهان، موضوعی است که در نوع خودش می تواند بحث برانگیز و امری پر چالش باشد.کشورهای مختلف جهان در این زمینه قوانین متنوعی دارند.برخی کشورها آن را منع می کنند و یا قوانین بازدارنده برای آن وضع کرده اند،برخی کشورها حتی جریمه های سنگین مالی و محدودیت های سیاسی و اجتماعی برای آن درنظر گرفته اند و برخی کشورها هم آن را امری مجاز می دانند و محدودیت خاصی برای آن قائل نیستند.نظر شما چیست؟!
در ادامه مروری کوتاه بر قوانین موجود در حوزه ی داشتن تابعیت دوگانه Dual Citizenship در نروژ،ایران و سایر کشورهای جهان خواهیم داشت و در نهایت با تحلیلی کوتاه و طرح پرسش هایی، قضاوت نهایی را بر عهده  خوانندگان فهیم این مطلب خواهیم گذاشت.

ادامه مطلب ...

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به زیر آسمان نروژ می باشد