[spoiler]

پلاگین

[/spoiler] زیر آسمان نروژ
X
تبلیغات
رایتل
یکشنبه 24 مهر‌ماه سال 1390 @ 18:28

نگاهی به پدیده "گدایی در نروژ"،ریشه ها و راهکارها


زیر آسمان نروژ :
همه چیز از روزی آغاز شد که قانون ممنوعیت "تکدی گری و گدایی" پس از یکصد سال با تصویب نمایندگان پارلمان نروژ از قانون اساسی این کشور صلح گرا و دموکراتیک برداشته شد و گدایی در خیابانهای نروژ مجاز شد.طولی نکشید که نروژ و شهرهای بزرگ آن شاهد هجوم انبوهی از گدایان سازمان دهی شده ای شد که در قالب یک مافیای بزرگ و قدرتمند اقدام به گدایی در سطح معابر و خیابانهای نروژ می کنند. این جمعیت از گدایان که عموما کولی یا Gipsy نامیده می شوند و از کشورهای اروپای شرقی (98% رومانیایی) به نروژ آمده اند به لطف مسائل حقوق بشری و قوانین حمایت از حقوق انسانی افراد یک جامعه دموکراتیک می توانند آزادانه و بدون هیچگونه منع قانونی در سطح معابر شهرهای نروژ اقدام به گدایی کنند. آنها عموما با در دست داشتن یک لیوان پلاستیکی و اکثرا با تمارض و مظلوم نمایی و یا با اجیرکردن زنان و کودکان درصدد کسب درآمدی ناچیز از جامعه عموما پردرآمد و ثروتمند نروژی هستند.بدون شک، از نگاه بیشتر شهروندان وجود فقر و وجود چنین گروهی از افراد در سطح شهر چهره هر جامعه ای را دگرگون و زشت می کند و تا حدی زیاد موجب آزرده خاطر شدن سایرین خواهد شد اما چاره کجاست و اساسا آیا ممنوعیت یا آزادی پدیده گدایی مشکلی را حل می کند یا خیر؟!
در ادامه به تحلیل و بررسی و ابعاد متفاوت این پدیده و معضل اجتماعی که امروزه دامنگیر بیشتر کشورهای جهان شده است خواهیم پرداخت و به برخی از راهکارهای عملی اشاره خواهیم نمود.

ادامه مطلب ...
شنبه 23 مهر‌ماه سال 1390 @ 15:25

آخرین آمار از پذیرش یا رد درخواست های پناهندگی به نروژزیر آسمان نروژ:
بر اساس آخرین آمار منتشر شده از سوی اداره کل مهاجرت و اتباع بیگانه نروژ UDI، از ابتدای ژانویه تا ابتدای سپتامبر سال 2011 میلادی(یک دوره نه ماه)،در مجموع 6908 درخواست یا تقاضای پناهندگی تسلیم اداره مهاجرت کشور نروژ شده است که در آن سومالیایی ها با 1675 درخواست در صدر جدول قرار گرفته اند و پس از آن شهروندان کشورهای اریتره(1014)،افغانستان(717)،عراق(296) و ایران با 270 درخواست پناهندگی به ترتیب در رده های دوم تا پنجم جای گرفتند.کشورهای روسیه، اتیوپی،نیجریه،سودان و لیبی به ترتیب در رده های بعدی جدول قرار دارند.فهرست و جدول کامل را می توانید در اینجا مشاهده کنید.
حال بد نیست به نتایج تصمیمات اداره مهاجرت نروژ در قبال این درخواست های پناهندگی هم نگاهی بیاندازیم.

ادامه مطلب ...
شنبه 16 مهر‌ماه سال 1390 @ 15:02

تحصیل در مقطع دکترا-PhD-در دانشگاههای نروژ


زیر آسمان نروژ: تحصیلات ابتدایی در کشور نروژ از سن 6 تا 16 سالگی اجباری است و تحصیلات عالی شامل دوره لیسانس(سه ساله)،فوق لیسانس(دوساله) و دکترا(سه ساله) می باشد.تحصیلات عالی در کشور نروژ تماما رایگان است و در حال حاضر بیش از 12000 دانشجوی خارجی در سطح دانشگاههای مختلف نروژ در حال تحصیل هستند.بیش از 200 رشته در مقطع فوق لیسانس به زبان انگلیسی در دانشگاههای این کشور تدریس می شود ولی تحصیل در مقطع لیسانس عموما به زبان نروژی است.تحصیل در مقطع دکترا PhD در نروژ بعنوان یک شغل محسوب می شود و دارای حقوق ثابت ماهیانه نیز هست که کفاف زندگی مناسب در نروژ را می دهد.شما در واقع حقوق ماهیانه تان را از دانشگاه یا از شرکتهای حامی موضوع تحقیقاتی شما دریافت می کنید.

در این مطلب قصد داریم اطلاعات مختصر و مفیدی درباره شرایط تحصیل در مقطع دکترا PhD در برخی از بهترین و مشهورترین دانشگاههای نروژ را در اختیار علاقمندان به تحصیل در کشور نروژ بگذاریم.لازم بذکر است که تمامی دانشگاههایی که در ادامه معرفی می شوند در فهرست دانشگاههای درجه "عالی" موردتایید وزارت علوم ایران هم هستند.

ادامه مطلب ...
یکشنبه 10 مهر‌ماه سال 1390 @ 15:55

کشورهای اسکاندیناوی در صدر شادترین کشورهای دنیا


زیر آسمان نروژ:
معیارهای "شاد بودن" جمعیت یک کشور در چیست؟! چه عواملی در شکل گیری یک جامعه شاد موثرتر هستند؟! آیا داشتن سرمایه ملی یا داشتن پول و درآمد سرشار به تنهایی می تواند گویای شادی باشد یا عوامل دیگری هم باید لحاظ شوند؟! آیا نرخ تورم و بیکاری می توانند به تنهایی شاخص های ارزیابی شادی ملی باشند؟! اینها پرسش هایی است که پاسخ شان را می توانید در مطلب زیر که تفسیر و برداشتی آزاد از مقاله ی مجله مشهور آمریکایی "فوربس" در زمینه شادترین کشورهای دنیاست بیابید.

در اوایل ماه ژانویه سال 2011 میلادی،مجله مشهور آمریکایی فوربس Forbes فهرست 110 کشور دارای شادترین مردم دنیا را منتشر کرد که در آن کشور "نروژ" شادترین کشور جهان قلمداد شده بود.
در این تحقیق جامع که توسط انستیتوی تحقیقاتی LEGATUM انجام شده است،به ترتیب کشورهای نروژ،دانمارک،فنلاند،استرالیا،نیوزیلند،سوئد،کانادا،سوئیس،هلند و آمریکا شادترین مردم دنیا را دارند و بعد از آنها،کشورهای ایرلند،ایسلند،انگلستان،اتریش،آلمان و بلژیک در رده‌های 11 تا 16 کشورهای شاد دنیا قرار دارند.این تحقیقات کشورهای جهان را در سال 2010 در 110 رتبه طبقه‌بندی کرده است که این میزان 90 درصد جمعیت کل جهان را پوشش می‌دهد.
با توجه به ضعیف بودن شاخص های ارزیابی شادی در کشورمان،ایران در این رده بندی جهانی در رده 92 ام از میان 110 کشور قرار دارد.براساس نتایج بدست آمده،کشور ایران در سه شاخص اقتصادی،تحصیلات و سلامتی در سطح "متوسط" ارزیابی شده و در شاخص های کارآفرینی،حکومت و اداره کشور،امنیت فردی و اجتماعی وتامین اجتماعی در سطح "ضعیف" جای گرفته است.رده های پس از ایران تا رده های قعر جدول به ترتیب متعلق به کشورهای مالی،سنگال،کامبوج،بنگلادش،تانزانیا،رواندا،اوگاندا،سودان،زامبیا،کامرون،موزامبیک،کنیا،یمن،
نیجریه،
اتیوپی،آفریقای مرکزی،پاکستان و زیمباوه می باشد.

ادامه مطلب ...
شنبه 2 مهر‌ماه سال 1390 @ 12:48

پاسخ به پرسش های متداول شما درباره زندگی در نروژ


زیر آسمان نروژ: در این مطلب قصد داریم مجموعه ای از پرسش های متداول و مکرری که دوستان عزیز درباره شرایط زندگی در کشور نروژ را دارند را به همراه پاسخ های مربوطه در یکجا تقدیم خوانندگان گرامی وبلاگ زیر آسمان نروژ کنیم.امیدواریم که هر کدام از ماها پس از ورود به یک سرزمین غریب و شروع یک زندگی جدید،بدون هیچ چشمداشتی دیگر هموطنان مان را نیز از تجربیات زندگی در خارج از کشور بهره مند کنیم.تمامی تلاش و آرمان این وبلاگ شخصی و غیرتجاری،بر محور اطلاع رسانی آزاد و گسترش آن تا دربرگرفتن محروم ترین نقاط ایران استوار است تا بدین ترتیب گامی هرچند کوچک ولی اثرگذار و مفید در جهت اتحاد ایرانیان و گسترش فرهنگ همیاری و همبستگی ایرانیان مقیم در سرتاسر دنیا برداشته باشیم.

ادامه مطلب ...


تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به زیر آسمان نروژ می باشد